Jdi na obsah Jdi na menu
 


Automobily

Automobilová doprava se podílí na znečišťování ovzduší v Přerově rozhodující měrou. Přitom její vliv nedokážou významně mírnit ani příznivé rozptylové podmínky (neinverzní počasí). Proto se s jejími negativními účinky setkáváme každý den.

Mezi nejhorší látky, které auta produkují, patří PM10 (polétavý prach). Pod touto tajuplnou zkratkou se ukrývá označení pro mikroskopické prachové částice. Malé částečky prachu PM10 jsou tak jemné, že se po vypuštění do ovzduší (z teplárny, z výfukových plynů) velmi dlouho vznáší ve vzduchu než se někde usadí. Automobilová doprava tyto částečky nejen produkuje, ale také ty již usazené znovu zviřuje. Jemné částečky se prakticky neustále drží v městském ovzduší, a tak je hojně vdechujeme. Mikroskopické částečky prachu naše průdušky nedokážou zachytit a ty se dostávají hluboko do plic, až do plicních sklípků. Prach PM10 má velký povrch, k němuž dobře přilnou toxické látky obsažené v ovzduší vč. ropných uhlovodíků a těžkých kovů, které poškozují plicní tkáň, dostávají se do krevního řečiště a dál v organismu škodlivě působí. A proto je tento prach tak nebezpečný. Odhaduje se, že každý rok vlivem PM10 předčasně zahyne jen v zemích Evropské unie několik desítek milionů lidí.

V obytných částech města ovlivňují kvalitu ovzduší hlavně pojezdy aut na vzdálenosti kratší než 3 km. Motor je při krátké jízdě studený a spolu s pomalou jízdou produkuje mnohem větší množství toxických látek než při optimálním provozu. Zvláště pak trpí lidé bydlící u větších parkovišť a v blízkosti supermarketů. Tuto dopravu ovlivnit můžeme. Občas jít nakoupit pěšky nebo jet na kole je pro nás zdravotně prospěšnější. Zvlášť když se jedná jen o pár položek na nákupním lístku. Vybočit ze svých automobilových stereotypů přináší i nový zajímavější pohled na město. Takové nakupování nás může dokonce začít až nečekaně bavit.

Značně ke špatnému ovzduší v Přerově přispívá tzv. tranzitní doprava. To je automobilová doprava (osobní i nákladní), která městem jen projíždí. Např. řidiči jedoucí z Břeclavi do Ostravy nebo z Olomouce do Zlína se nevyhnou průjezdu přerovskými ulicemi, protože nemáme dálniční obchvat.

Stále přežívá nepravdivý mýtus, že když půjdeme pěšky, poběžíme nebo pojedeme na kole dopravně rušnou ulicí, bude to pro naše zdraví škodlivé. Již bylo vědecky ověřeno, že řidiči automobilu jedoucího stejnou ulicí se do krve ze vzduchu dostane více toxických látek, protože se za volantem aktivně nehýbe a má povrchnější plicní ventilaci (znečištěný vzduch má čas působit v plicních sklípcích). Svou roli hraje i to, že vzduch se nasává do kabiny z úrovně nad vozovkou, kde je největší koncentrace výfukových plynů. Nemějme tedy obavy a choďme pěšky nebo jezděme na kole - zvlášť když máme cyklostezky - i těmi nejrušnějšími ulicemi Přerova, pokud naše trasa zrovna vede tudy.

Kromě znečišťování ovzduší zhoršuje automobilová doprava kvalitu života ve městech také nadměrných hlukem a ubíráním veřejného prostoru (přidané jízdní pruhy, nová parkoviště).

Nezapomínejme, že hluk a prašnost ve městě značně snižují stromy, keře a trávníky. Podporujme tedy výsadbu a ochranu zeleně zvláště u dopravně rušných komunikací, u parkovišť a supermarketů, ale i v obytných částech města. Radost tím uděláme také hnízdícím ptákům.

 

Doporučené odkazy:

Městská hromadná doprava v Přerově

Jízdní řády - vlaky, autobusy, MHD

Informace pro cykloturisty v Přerově

Cyklostezka Bečva - moravská cyklodálnice

 

Upozornění: Tento text není vědeckým pojednáním a proto je zjednodušen, aby byla problematika zpřístupněna co největšímu okruhu čtenářů. Pro podrobnější pojednání využijte odkazů, které jsou na našich stránkách k dispozici. Pokud nám chcete nějaký další odkaz doporučit, využijte náš VZKAZOVNÍK.