logika
Marně hledám logiku
20.4. 2012
Při čtení článku náměstka hejtmana Olomouckého kraje pana Horáka uveřejněném v minulém čísle Přerovského deníku mě zarazilo několik bodů. Pan Horák uvádí, že „je předčasné hovořit o jakémkoliv konkrétním zařízení či místě“ v souvislosti s výstavbou velkokapacitní spalovny odpadů na území města Přerova, nicméně je podle MF Dnes (11.4.) přesvědčen, že nebude-li takovýto projekt v Přerově realizován, občané přijdou o šanci na čisté ovzduší a hodlá se radit s právníky, zda není postoj místní České lékařské komory, která řekla NE spalovně v Přerově, proti zájmu občanů. Přijde mi opravdu absurdní, že občané jsou vyzýváni k tomu, aby vyčkali, až bude provedena tzv. studie proveditelnosti, zatímco představitelé kraje mají již evidentně jasno!
Uvádí, že si jako kraj vedeme v oblasti třídění odpadu výborně, nicméně do ekologicky progresivních zemí, k jejichž následování nás vyzývá, máme opravdu velmi daleko. V České republice se průměrně vytřídí 20 % odpadu, zatímco ve vyspělých zemích EU je to až 60 %. Zkusme je tedy následovat nejen v oblasti energetického využívání odpadu, ale především v třídění, které u nás, a v Přerově obzvlášť, stále není dovedeno na úroveň vyspělých evropských zemí!
Na špatném stavu přerovského ovzduší mají podle odboru životního prostředí přerovského magistrátu významný podíl exhalace z Ostravska a Polska, které se k nám dostávají díky severovýchodnímu proudění vzduchu. Jinými slovy, příčinu smogových situací v Přerově nelze na území města odstranit, proč tedy zástupci kraje najednou tvrdí, že se ovzduší zlepší díky ZEVO?
Jako argument pro spalovnu v Přerově také často zaznívá nutnost modernizace kotlů stávající teplárny. Proč orgány města už v tomto směru nepodnikly kroky dříve? Proč netlačily na společnost Dalkia, aby rekonstruovala stávající zařízení vzhledem k situaci ovzduší v Přerově, která přestává být v některých měsících únosná? Navíc podle mluvčího společnosti Dalkia by v případě realizace projektu ZEVO teplárna omezila využití pouze jednoho ze čtyř kotlů. Opravdu by to pro Přerovany znamenalo tak výrazné zlepšení stavu ovzduší, kdybychom si sem místo omezení jednoho kotle v teplárně navozili až na 200 tisíc tun odpadu ročně?
Michaela Lupačová